Európske univerzity

Autor: Dušan Ondírko | 12.6.2013 o 14:57 | (upravené 13.6.2013 o 9:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  175x

V posledných časoch je veľmi ťažké nájsť tú správnu vysokú školu, pretože teraz už môžeme nájsť univerzity a rôzne súkromné vysoké školy skoro v každom väčšom meste. Samozrejme aj tu očividne platí určitá rovnováha medzi kvalitou a kvantitou, a ak ide hore kvantita, kvalita musí ísť skoro bezvýhradne dolu. Slovensko asi nie je práve typická európska krajina, ale ak zájdete aj kamkoľvek do zahraničia, nájdete možno aj malé a bezvýznamné školy, kde môžete získať titul za 20 min., ak sa dobre posnažíte a budete dobrým sponzorom tejto univerzity. Toto bolo samozrejme myslené skôr na také miestne vysoké školy, na druhú stranu stále počujeme o obrovských a historických univerzitách ako Cambridge alebo Oxford a tu v blízkosti aj o Karlovej univerzite v Prahe. Tieto školy sa väčšinou snažia udržať si túto kvalitu a určitú prestíž a majú aj svojich držiteľov Nobelových cien. Aká škola je teda tá najsamlepšia?

V rámci prípravy na tvorbu tohto článku som prešiel veľa rôznych rebríčkov a štatistík, ktoré ukazujú, že táto škola má toľko a toľko ocenení, ale tá druhá má zase lepších profesorov a p. V jednom článku som sa dočítal o tom, ako má Európa čudné školstvo, pretože každý malý štát má vlastné osnovy a spôsob výučby ako všetky ostatné štáty. Každý, aj ten najmenší štátik v EÚ, si bude stáť za tým, že jeho školstvo je dobré a na svetovej úrovni, ale ak chce niekto ísť študovať do zahraničia musí sa veľakrát doučiť hromadu učiva, pretože niektoré veci sa nedostali do školských učebníc.

Ale už k sľúbeným rebríčkom a štatistikám, ako prvý by som spomenul štatistiku ARWU, kde by som chcel len poukázať na to, koľko málo európskych univerzít sa dosatlo do top 20. Podrobnejšie sa môžete dočítať napr. v článku, kde na konci nájdete tiež krásnu tabuľku o tom, ako MIT, Stanford a Harvard prekonávajú európske univerzity. Našťastie nás nesklamali naše klasické univerzity z UK- Cambridge, Oxford a University College London. Jeden z najlepších rebríčkov však  podľa mňa patrí QS University World Rankings. Ak ste si otvorili túto stránku, môžete si vybrať aj váš vlastný filter, pretože každá univerzita je lepšia v niečom inom.

Ak hľadáte len európske univerzity, stačí si dať napríklad túto tabuľku, i keď si myslím, že sa to dá ľahko vyčítať zo svetových poradníkov.

No dosť už všetkých tabuliek, sú síce pekné, ale ak chcete ísť študovať práva na ČVÚT, tak určite nebudú takej kvality ako na Univerzite K. (či už Komenského alebo Karlova). Ak hľadáte vysokú školu, nehľadajte podľa nejakých štatistík, ale podľa toho na čo je tá škola zameraná. Samozrejme, že na Cambridge môžete študovať všetko od ekonomiky až po astrofyziku. V tomto má Európa veľkú výhodu, pretože každá univerzita sa veľakrát zameriava na jeden predmet alebo odvetvie výskumu. To, že je možno aj 280. v celosvetovom rebríčku, môže byť jedno ak sa jej študenti stanú uznávaný vo svojom obore, napr. University of Manchester je 36. vo fyzike, ale napriek tomu dvaja z jej študentov získali v roku 2010 Nobelovu cenu za fyziku.

Z tohto vyplýva, že aj keď má Európa tak málo obyvateľov ohľadom na celý svet, stále udáva určitý smer kam sa bude ľudstvo uberať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?